fallback

Bloomberg: Германия е пристрастена към руския природен газ

"Северен поток" 2 ще осигури нужната енергия на страната, когато тя реализира плановете си за затваряне на въглищни и ядрени централи

22:17 | 05.07.17 г. 21

Германия е пристрастена към руския природен газ, пише в коментар Bloomberg. Агенцията посочва, че проектът за разширението на "Северен поток" допълва плана на управляващите за безпроблемно затваряне на въглищните и ядрените централи. Въглищните централи осигуряват около 40% от електроенергията в страната.

В управленската си програма, представена само преди дни, партията на Ангела Меркел предвижда в средносрочен до дългосрочен план да закрие всички въглищни централи в страната. След инцидента във Фукушима Германия затваря и ядрените си централи, затова и страната ще се нуждае от нов източник на енергия.

С новия газопровод Германия не само ще задоволява растящите нужди от енергийни източници, но и ще се превърне в един от важните газови хъбове в Европа.

"Северен поток" 2 ще бъде реализиран от "Газпром" и още няколко западни партньори на компанията. Стойността му ще бъде малко под 10 млрд. евро, а трасето на тръбите повтаря съществуващия "Северен поток" по дъното на Балтийско море.

С още две тръби капацитетът на целия проект ще бъде удвоен. В момента тръбите могат да транспортират до 55 млрд. куб. метра газ годишно, което е две от потреблението на Германия.

Цената на газа, получаван в Германия по "Северен поток", е с 40% по-ниска спрямо тази, която идва в страната от Украйна, сочат данни на консултантската компания Wood Mackenzie в Лондон. От по-ниската цена, която би предложил "Газпром" по новия газопровод, ще могат да се възползват още Великобритания, Франция и Белгия.

Идеята за разширението на "Северен поток" обаче среща силната съпротива на страни от Източна Европа, според които още две тръби само ще засилят зависимостта на Европейския съюз от руския природен газ.

Плановете имат своята опозиция и в Германия, посочва още Bloomberg. В региона, в който трябва да излязат новите две газови тръби, са подадени около 160 възражения срещу проекта.

Новият газопровод се нуждае от одобрението и на местните власти, както и да бъдат премахнати два шведски кораба, потопени през 18 век.

Германия ще започне процедурата по одобрение на новия газопроект на 17 юли.

В момента страната е най-големият потребител на природен газ в Европа. Около 40% от вътрешното потребление се задоволява с внос от Русия, допълват от Wood Mackenzie. Тази зависимост само ще расте и към 2025 г. ще достигне до 50%, прогнозират още анализаторите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:58 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още